Oświadczenie krok po kroku
Rejestracja oświadczenia nie wiąże się z poniesieniem jakichkolwiek opłat administracyjnych ani przez pracodawcę, ani przez cudzoziemca i jest z zasady dokonywana w tym samym dniu w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym ze względu na adres siedziby lub miejsce zamieszkania pracodawcy.
W przypadku zamiaru uzyskania oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy pracodawca (firma czy osoba fizyczna) musi podjąć następujące czynności:
- Zapoznać się z ustawodawstwem regulującym warunki legalnego zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce.
- Ustalić warunki planowanego zatrudnienia cudzoziemca, m.in. charakter pracy, rodzaj umowy, miejsce, termin wykonywania pracy, przewidywane miesięczne wynagrodzenie brutto.
- Pozyskać od potencjalnego pracownika dane niezbędne do wypełnienia formularza, a mianowicie:
- Obywatelstwo
- Płeć
- Imię
- Nazwisko
- Data urodzenia
- Nr paszportu
- Państwo, obwód i miejscowość stałego zamieszkania
- W zależności od sytuacji cudzoziemca, dla którego wydawane jest oświadczenie, przy rejestracji oświadczenia konieczne jest udzielenie informacji odnośnie sytuacji pobytowej cudzoziemca i odpowiednio zaznaczyć
Oświadczenie wydaje się*:
- dla cudzoziemca, który będzie składał wniosek o wydanie wizy w celu wykonywania pracy
- dla cudzoziemca, który będzie składał wniosek o zezwolenie na zamieszkanie
- dla cudzoziemca przebywającego w Polsce:
- na podstawie wizy w celu wykonywania pracy
- na podstawie wizy wydanej w innym celu, uprawniającej do wykonywania pracy
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy
Uwaga!
Jeżeli oświadczenie jest wydawane dla cudzoziemca, który już posiada dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce – należy wskazać:
- Rodzaj dokumentu (wiza/zezwolenie na pobyt czasowy)
- Numer dokumentu
- Okres ważności dokumentu od ................................ do.................................
- Organ, który wydał wizę/kartę pobytu
5. Wypełnić i wydrukować dwustronnie Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez formularz zamieszczony na stronie Urzędu Pracy m.st. Warszawy (http://ssl.up.warszawa.pl/oswiad/) lub poprzez formularz udostępniony w infomatach. Dokument powinien być wypełniony czytelnie, kompletnie, w dwóch egzemplarzach, drukiem dwustronnym (oświadczenie/pouczenie).
6. Podpisać oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy (oba dokumenty, z obu stron).
7. Skompletować aktualne dokumenty, które należy przedstawić do wglądu pracownikowi Urzędu Pracy przy rejestracji oświadczenia, a mianowicie:
- w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – wpis do KRS lub wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia;
- w przypadku prowadzenia działalności rolniczej – zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument, potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego;
- w przypadku osoby fizycznej – dokument tożsamości z nr PESEL i adresem zameldowania (np. dowód osobisty).
8. Wypełnione, wydrukowane dwustronnie i podpisane oświadczenie wraz z kopią pracodawca rejestruje w Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby firmy lub miejsca zameldowania wnioskodawcy.
W przypadku Warszawy: Urząd Pracy m.st. Warszawy, ul. Grochowska 171b, stanowisko 19, w godz. 8.00-15.00 (numerki wydawane są do godz. 12.00).
Adresy Powiatowych Urzędów Pracy
9. Kopię zarejestrowanego oświadczenia pracodawca musi zachować w aktach osobowych pracownika, zaś oryginał dokumentu – przekazać pracownikowi.
Uwaga!
Cudzoziemcze, jeżeli już masz w ręku oświadczenie przekazane przez pracodawcę, to przed ubieganiem się o wizę koniecznie sprawdź informacje o swoim przyszłym miejscu pracy w sieci. Możesz to zrobić tu:
- Wyszukiwanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym
- Wyszukiwanie podmiotu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Musisz mieć na uwadze, że polskie przepisy nie dają cudzoziemcom żadnych gwarancji bezpieczeństwa, w przypadku jeżeli nie dojdzie do współpracy z podmiotem, który wystawił oświadczenie. Może dojść do sytuacji, że pomimo iż masz oświadczenie, wizę, przyjedziesz do Polski, to jednak faktycznie nie będzie dla ciebie pracy. W takiej sytuacji zawsze warto mieć ze sobą środki na zamieszkanie i ewentualny powrót do domu.