Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Na podstawie art. 211 ustawy o cudzoziemcach, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi na jego wniosek, jeżeli:
- nieprzerwanie przebywa na terytorium RP przez co najmniej 5 lat,
- posiada stabilne i regularne źródło dochodu przez ostatnie 3 lata (dla posiadaczy „niebieskiej karty” – 2 lata),
- posiada ubezpieczenie zdrowotne .
Najczęściej o pobyt rezydenta długoterminowego UE ubiegają się osoby, które w Polsce pracują lub prowadzą działalność gospodarczą oraz członkowie ich rodzin (przed 1 maja 2014 roku zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną nie wliczało się w wymagany pięcioletni okres pobytu).
Wymagane dokumenty:
|
Pięcioletni pobyt
Dokumenty pobytowe, na podstawie których cudzoziemiec może przebywać w Polsce, mogą być zaliczone do pięcioletniego okresu w 100%, w 50% lub w ogóle nie zostać zaliczone. Okresy pobytu, które zaliczają się pięcioletniego okresu, wymienione są w art. 212 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
kwalifikująca się część pobytu cudzoziemca |
Podstawa pobytu |
100 % legalnego pobytu na terytorium Unii Europejskiej |
jeżeli cudzoziemiec przebywał legalnie i nieprzerwanie na tym terytorium co najmniej przez 5 lat na podstawie wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002, z adnotacją „Niebieska Karta UE”, w tym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – co najmniej przez 2 lata bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (art. 212 ust. 1 pkt 1) |
100 % czasu w PL |
w toku postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy, jeżeli przekroczył on 18 miesięcy (art. 212 ust. 1 pkt 2) |
50 % czasu w PL |
w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
|
0 % |
|
Pan Aleksander przyjechał do Polski 1 październiku 2011 roku na podstawie rocznej wizy studenckiej (wydana na 365 dni), a później przez kolejne 2 lata (od 1 października 2012 roku do 30 września 2014 roku – łącznie 730) przebywał na podstawie karty pobytu, wydanej w związku ze studiami stacjonarnymi. Od 1 października 2014 roku ma zezwolenie na pobyt ze względu na pracę.
Jeżeli założymy, że do momentu złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE pan Aleksander będzie pracował, to wniosek taki będzie mógł złożyć po 3,5 latach (1278 dniach) – 2 kwietnia 2018 roku.
Sposób obliczenia: 5 lat (365 dni x 5 lat = 1825 dni) = 1825 dni – 182,5 dni – 365 dni = 1277,5 dni
Dokumenty pobytowe |
Okres ważności/ liczba dni |
Jaka część okresu kwalifikuje się? |
Liczba dni kwalifikowanych do pięcioletniego okresu |
Wiza studencka | 365 | 50 % | 182,5 |
Karta pobytu wydana w związku ze studiami stacjonarnymi |
730 | 50 % | 365 |
Karta pobytu wydana ze względu na pracę |
1278 | 100 % | 1278 |
Trzeba zaznaczyć, iż w postępowaniu bierze się pod uwagę podstawę wydania wizy bądź karty pobytu, a nie to, czy np. cudzoziemiec pracował podczas okresu ważności wizy wydanej ze względu na studia (lub odwrotnie – czy studiował w okresie ważności karty pobytu wydanej ze względu na pracę). W pierwszym przypadku do pięcioletniego okresu pobytowego będzie zaliczona połowa, w drugim – całość okresu.
Nieprzerywany pobyt
W trakcie procedury wojewoda występuje do Straży Granicznej z prośbą o podanie wszystkich dat wjazdu do i wyjazdu z Polski. W dużej mierze na podstawie tych informacji analizuje się, czy pobyt był nieprzerywany. Nieprzerywany pobyt w ciągu 5 lat nie oznacza, iż cudzoziemiec ma przez cały ten okres nie wyjeżdżać z Polski, ale to, że musi on posiadać nieprzerywane prawo do pobytu w Polsce w tym czasie. Wizy następujące po sobie (np. jedna skończyła się 12 marca 2014 roku, a druga jest ważna od 13 marca 2014 roku), jak też stemple w paszporcie, poświadczające złożenie wniosku – są kwalifikowane do nieprzerwanego pobytu.
W pięcioletnim okresie kwalifikującym do uzyskania statusu rezydenta długoterminowego UE pojedynczy wyjazd poza Polskę nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, zaś wszystkie nieobecności na terytorium RP łącznie nie mogą przekroczyć 10 miesięcy w pięcioletnim okresie, niezbędnym do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Wyjątek od tej zasady stanowią posiadacze „niebieskiej karty” w przypadku pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej – w ich sytuacji pojedyncza przerwa w pobycie nie może być dłuższa niż 12 miesięcy, zaś wszystkie przerwy łącznie nie mogą przekroczyć 18 miesięcy w pięcioletnim okresie.
Do okresu pobytu poza terytorium RP nie wlicza się okresu:
- wykonywania przez cudzoziemca obowiązków zawodowych lub świadczenia przez niego pracy poza terytorium RP na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium RP,
- towarzyszenia cudzoziemcowi, o którym mowa powyżej, przez jego małżonka lub małoletnie dziecko,
- pobytu zagranicą przez okres do 6 miesięcy, jeżeli przerwa w pobycie była spowodowana szczególną sytuacją osobistą, wymagającą obecności cudzoziemca poza terytorium RP,
- lub wyjazdu poza terytorium RP w celu odbycia praktyk lub uczestnictwa w zajęciach, przewidzianych w toku studiów w polskiej uczelni.
W powyższych przypadkach muszą być przedstawione stosowne dokumenty (np. polecenie wyjazdu służbowego i rachunek kosztów podróży).
Stabilne i regularne źródło dochodu
Jako potwierdzenie spełnienia tej przesłanki należy dostarczyć aktualną umowę (o pracę, zlecenia, o dzieło) oraz zeznania PIT o wysokości osiągniętego dochodu cudzoziemca za ostatnie 3 lata przed złożeniem wniosku (w przypadku posiadaczy zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji – za ostatnie 2 lata przed złożeniem wniosku). Wysokość osiągniętego dochodu przez ten okres nie może być mniejsza niż:
- dla osoby samotnie gospodarującej – 543 zł netto miesięcznie;
- dla osoby w rodzinie – w wysokości 457 zł netto miesięcznie.
Można samodzielnie sprawdzić, czy to kryterium zostało spełnione, poprzez analizę własnych deklaracji podatkowych PIT. W przypadku PIT-37 trzeba podzielić cały dochód po odliczeniach za rok na 12 miesięcy i porównać z wymaganym minimum.
Dodatkowe dokumenty
Konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz tytułu prawnego do lokalu. Z tym, że to, ile cudzoziemiec wydaje na mieszkanie, nie jest brane pod uwagę, a tytułem prawnym do lokalu może być umowa najmu lub akt własności oraz umowa użyczenia od zstępnego, wstępnego, małżonka, rodziców małżonka lub rodzeństwa cudzoziemca.