Sytuacje, w przypadku których zezwolenie na pracę może być wydane bez opinii starosty
Zgodnie z art. 88c ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wojewoda właściwy ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca wydaje zezwolenie na pracę (Uwaga! Nie dotyczy to zezwolenia na pobyt i pracę!) bez konieczności uzyskania informacji starosty, jeżeli zawód, w którym cudzoziemiec ma wykonywać pracę, lub rodzaj pracy, która ma być mu powierzona, znajdują się w wykazie zawodów i rodzajów pracy, w stosunku do których wydanie zezwolenia na pracę nie wymaga uwzględnienia informacji starosty, kierującego się sytuacją na lokalnym rynku pracy, w szczególności – liczbą zarejestrowanych bezrobotnych i poszukujących pracy w poszczególnych zawodach w stosunku do liczby ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy.
Wojewoda ustala kryteria wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców po zasięgnięciu opinii marszałka województwa oraz wojewódzkiej rady rynku pracy.
Uwarunkowania na rynku pracy różnią się w poszczególnych województwach istotnie , a wykazy zawodów też istotnie od siebie odbiegają. Aktualne informacje o kryteriach ustalonych w poszczególnych województwach można znaleźć w Dziennikach Wojewódzkich.
Na przykład w województwie mazowieckim wykaz zawodów i rodzajów pracy, do których wydanie zezwolenia na pracę nie wymaga przedstawienia opinii starosty (testu rynku pracy), określa Rozporządzenie nr 14 Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców na terenie województwa mazowieckiego.
Wykaz zawodów i rodzajów pracy, |
|
Oznacza to, że pracodawcy, wypełniającemu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, nie trzeba składać zgłoszenia wolnego miejsca pracy do Powiatowego Urzędu Pracy, lecz wystarczy we wniosku o zezwolenie na pracę powołać się na podstawę prawną do wydania zezwolenia bez opinii starosty. Więcej na ten temat w artykule: Legalna praca.