Przywiezienie samochodu zza granicy
Właściciel samochodu może przywieźć samochód spoza Unii Europejskiej do 6 miesięcy bez opłat, tzw. Korytarz zielony.
Mienie przesiedleńcze powyżej 6 miesięcy
Mienie przesiedleńcze to rzeczy przeznaczone na własny użytek osób zainteresowanych lub dla zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych.
Istnieje możliwość zwolnienia z cła jeżeli złożymy w urzędzie celnym w Polsce zgłoszenie celne (SAD 3) o dopuszczenie towarów do obrotu ze zwolnieniem z cła.
Decyzję w sprawie zwolnienia towarów z cła każdorazowo podejmuje organ celny, któremu zostaje przedstawiona rzecz wraz z odpowiednimi dokumentami.
Ograniczenia do mienia osobistego, które może być zwolnione z cła:
- pozostawało w posiadaniu i było używane przez osobę zainteresowaną w jej poprzednim miejscu zamieszkania przez co najmniej 6 miesięcy przed datą, po której osoba przestała mieszkać w państwie trzecim, które opuściła,
- należy do osoby, która przebywała w państwie trzecim co najmniej 12 miesięcy,
- jest przeznaczone do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania,
- zakaz odstępowania rzeczy przez 12 miesięcy od dnia dopuszczenia go do obrotu w Polsce.
Aby sprowadzić samochód jako mienie przesiedleńcze na dłużej niż 6 miesięcy należy:
- W pierwszym urzędzie celnym Polski (na granicy z państwem trzecim) objąć go procedurą celną tranzytu. Zgłoszenie do procedury tranzytu można złożyć tylko w formie elektronicznej do systemu wspólnotowego NCTS. Procedurę tranzytu należy zakończyć w urzędzie celnym, w którym złożone będzie zgłoszenie celne o dopuszczenie towarów do obrotu ze zwolnieniem z cła.
- Złożyć w wymienionym urzędzie lub wystąpić o przekazanie sprawy – procedury tranzytu – do innych urzędów celnych na terenie Polski:
- zgłoszenie celne SAD,
- dokument transakcyjny (faktura, umowa kupna-sprzedaży),
- dokumenty pojazdu z kraju pochodzenia (np. Karta pojazdu, Certificate of Title w przypadku importu z USA),
- inne dokumenty związane z nabyciem pojazdu, będące w posiadaniu importera, które świadczą o użytkowaniu samochodu do celów osobistych przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przeprowadzką do Polski (dowód rejestracyjny samochodu).
W praktyce można skorzystać z usług agencji celnej, funkcjonującej na granicy, oferującej m.in. przesłanie zgłoszenia w formie elektronicznej.
Na tranzyt wymagane jest zabezpieczenie w wysokości należności celno-podatkowej = Cło + podatek akcyzowy + podatek VAT, które jest zwracane po zakończeniu operacji tranzytowej. Jeżeli zorganizuje ją agencja celna, udzieli ona swojego zabezpieczenia generalnego. W przeciwnym razie osoba powracająca będzie musiała złożyć zabezpieczenie w formie gotówki w urzędzie celnym granicznym.