Migrancki Portal Wiedzy

Informacja dla migrantów o Polsce

Dlaczego po Polsce podróżujemy autokarem?
Jaki rodzaj transportu wybrać, gdy mamy do wyboru dworzec kolejowy i autobusowy?
Czy bilet powinniśmy kupować w kasie czy u kierowcy?

W Polsce do mniejszych miejscowości, do których nie dochodzi kolej, można dotrzeć autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej (PKS) lub autobusami i busami przewoźników prywatnych. W wielu miastach dworce PKS, z których odjeżdżają też zwykle przewoźnicy prywatni, zlokalizowane są obok lub w bliskim sąsiedztwie dworców PKP, co ułatwia przesiadkę z pociągu do autobusu.

Autobusy PKS

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) posiada oddziały na terenie całej Polski. Rozkłady jazdy autobusów oraz cenniki biletów można sprawdzić na dworcach autobusowych na tablicach informacyjnych i w specjalnych punktach informacyjnych oraz na stronach internetowych. Bilety można kupić w kasach dworcowych lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem.

W przypadku niektórych PKS-ów, np. w Warszawie, można je też nabyć w Internecie.

W każdym z PKS-ów można też zasięgnąć informacji telefonicznie.

Przykładowo, aby dowiedzieć się o połączeniach PKS Wschód S.A. (Lublin), należy dzwonić pod numery:
kasy międzynarodowej - 081 747-74-42,
infolinii PKS Wschód - 081 710-49-68, dla dzwoniących z telefonu kom. 0-81 9150

i do poszczególnych oddziałów firmy:
Lublin - 081 710-49-68,
Hrubieszów - 084 696 26 01,
Krasnystaw - 082 576 34 61,
Tomaszów Lubelski - 084 664 30 21,
Włodawa - 082 572 10 30.

Linki do stron PKS w miastach wojewódzkich:

PKS Białystok, województwo podlaskie
PKS Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
PKS Gdańsk, woj. pomorskie
PKS Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie
PKS Katowice, woj. śląskie
PKS Kielce, woj. świętokrzyskie
PKS Kraków, woj. małopolskie
PKS Lublin, woj. lubelskie
PKS Łódź, woj. łódzkie
PKS Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie
PKS Opole, woj. opolskie
PKS Poznań, woj. wielkopolskie
PKS Rzeszów, woj. podkarpackie
PKS Szczecin, woj. zachodniopomorskie
PKS Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
PKS Warszawa, woj. mazowieckie
PKS Wrocław, woj. dolnośląskie
PKS Zielona Góra, woj. lubuskie

Na ww. stronach można sprawdzić rozkłady jazdy i spisy wszystkich przystanków administrowanych przez danego przewoźnika.

Autobusy prywatne

Poza autobusami PKS można też skorzystać z oferty prywatnych przewoźników autobusowych. Generalnie zasady podróżowania autobusami PKS i przewoźników prywatnych są takie same.

Przy czym przewoźnicy prywatni dość dowolnie kształtują ceny i mogą się one różnić w zależności od przewoźnika. Bilet na przejazd autobusem czy busem prywatnym zwykle można kupić w wydzielonych punktach na dworcach autobusowych lub po prostu u kierowcy.

Autobusy i busy prywatne zwykle na przedniej szybie mają tablicę, na której wpisany jest kierunek jazdy (główne miejscowości). Autobusy prywatne różnią się w zależności od przewoźnika wyglądem, barwami itd. Szukając prywatnych połączeń autobusowych. można też skorzystać z Ogólnopolskiego Portalu Przewozowego.

Projekt "Migrancki Portal Wiedzy"
zrealizowany przez
Fundacje Rozwoju "Oprócz Granic"

Współfinansowanie

Projekt “Migrancki Portal Wiedzy” współfinansowany jest ze środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa.

Odpowiedzialność

Wyłączna odpowiedzialność za treść wszelkich artykułów spoczywa na autorach. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

"Migrancki Portal Wiedzy" nie jest źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2007 r. Nr 68, poz. 449) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Ich wydawcą i dystrybutorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - www.cokprm.gov.pl.

Każda osoba korzystająca z Migranckiego Portalu Wiedzy oświadcza, że zapoznała się z zapisami powyższego dokumentu i zobowiązuje się do ich przestrzegania.